Okolice Krakowa na wycieczkę – o czym warto wiedzieć wcześniej

Okolice Krakowa – podsumowanie istotnych czynników, o których – wybierając się na jednodniową wycieczkę, lepiej jest wiedzieć wcześniej. Znajdziecie tu także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zwróćcie uwagę gdzie was prowadzi GPS. Można zaparkować tuż pod zamkiem lub tak zwanym dolnym parkingu leśnym. Wtedy na zamek idziemy wyznaczoną ścieżka przez las – jakieś 400 metrów. Ścieżka zakończona jest kosmicznie stromym podejściem. Znam osoby, które tamtędy wynosiły rower. Satysfakcja, że się ten zamek zdobyło ogromna, ale dla osób mających trudności z wyjściem i zejściem a także dla rodzin z dziećmi polecam zaparkować tuż pod zamkiem.

Dolina Kobylańska

We wpisie poinformowałam że z wózkiem nie da rady, odezwało się kilkoro rodziców że wózkiem jak najbardziej się da. Otóż ścieżka jest płaska i szeroka sam przejazd jest bezproblemowy. Chodzi o to że po drodze w kilku miejscach przeskakujemy strumyk głębokości kostki szerokości dużego kroku. Jeśli ogarniesz z wózkiem taką przeszkodę to śmiało jedź.

Dolina Mnikowska

Parking jest jednocześnie przystankiem końcowym autobusu MPK.  Jadąc pierwszy raz można stwierdzić że to nie tutaj. Należy pójść ścieżką za drewniany budynek i po kilku metrach widać tablice informacyjne i wejście do doliny.

Dolina Racławki

Mnie GPS przeprowadził przez kopalnie dolomitu Dubie. W rzeczywistości, tuż przy głównej drodze, gdzie kończy miejscowość Dubie a zaczynają Żary, jest duży, bezpłatny parking z tablicami informacyjnymi odnoście ścieżki przyrodniczej. Są też mapy. Miejsce bardzo charakterystyczne widoczne z głównej drogi.

Dolina Będkowska

Dolina jest w całości asfaltową, przejezdna dla samochodów. W sezonie ruch gorszy niż w Krakowie na Opolskiej. Dlatego polecam wybrać się tam wczesna wiosna lub pozna jesienią i zimą.

Wiślana trasa rowerowa, odcinek Niepołomice – Grobla

Park&Ride znajduje się tuż przy MOR Ispina. Wjazd na ścieżkę rowerową, od strony Niepołomic jest tuż przy moście na Wolicy: 50°02’40.4″N 20°10’51.6″E

Suchy Połeć

Na Suchy Połeć, nie ma niestety żadnych oznaczeń. Jak tam trafić? Zaraz za miejscem biwakowym, przy ul. Partyzantów, skręcamy w prawo polną ścieżką, która zaprowadzi nas do góry, na punkt widokowy.