Wąwóz Homole jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez turystów atrakcji w okolicy. Mimo, że trasa samego wąwozu ma tylko 800m, na przejście trzeba liczyć minimum pół godziny. Przechodzimy przez liczne mostki, kamienie, schodki, są różnice terenu. Warto wcześniej pomyśleć o odpowiednim obuwiu. Wejście do Wąwozu Homole jest bezpłatne.

Opisywana przez nas trasa wąwozu Homole kończy się przy polanie Kamienne Księgi, na którą prowadzą metalowe schody. Z powrotem wróciliśmy tak samo, jak przyszliśmy, nie wiemy, jak dalej wygląda szlak. Pierwsza część wąwozu jest dość łatwa do przejścia. W drugiej części, zaczynają się trudniejsze podejścia. Osoby, które mają problemy z wyjściem i z zejściem, lub które nie lubią tego typu “atrakcji”, po przejściu łatwiejszego odcinka, mogą wrócić na parking tą samą trasą skąd wyruszały.

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

Dla zmotoryzowanych jest dostępny parking. Do Jaworek kursują liczne busy ze Szczawnicy. Ponieważ jest to dosyć daleka okolica Krakowa, można wybrać się na całodniową wycieczkę i zobaczyć również: Rezerwat Biała Woda, Zamek w Czorsztynie, Zamek Dunajec w Niedzicy, czy Szczawnicę.