Kudłacze – Łysina – Lubomir

Jedna z najłatwiejszych tras Beskidu Wyspowego, śmiało nadaje się na spacer z dzieciakami i dla osób, które preferują nieforsujące ścieżki po lesie.

Godzina drogi z Krakowa (okolice miejscowości Pcim). Najlepiej zaparkować tuż przy schronisku PTTK Kudłacze.

Do wyboru mamy trzy szlaki: czerwony, zielony i czarny, które na samym początku są ze sobą połączone. My wybraliśmy szlak czerwony, najłatwiejszy, który prowadzi leśną, szeroką ścieżką, bez stromych podejść.

Dystans w jedną stronę z Kudłaczy na Lubomir czerwonym szlakiem 3,7 km. Punktem docelowym jest Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze. Warto jednak zatrzymać się kilkaset metrów wcześniej na polanie piknikowej z przepięknym punktem widokowym i ławeczkami. Idąc kilkaset metrów dalej, dochodzimy pod Obserwatorium i tam również można zatrzymać się na odpoczynek przy altankach piknikowych. Powrót na Kudłacze tą samą trasą.

Przy schronisku PTTK Kudłacze jest plac zabaw dla dzieci, altany piknikowe i dużo miejsca na to, aby rozłożyć koc. Schronisko ma w ofercie zimne i ciepłe napoje, dania gorące i słodkie przekąski.

Informacje:

  • Dystans – ok. 3,7 km w jedną stronę szlakiem czerwonym, cały czas w cieniu
  • Stopień trudności – bardzo łatwy, brak stromych podejść, szlak biegnie lasem, szeroką ścieżką.
  • Trasa nie jest pętelką, spod obserwatorium należy wrócić tą samą trasą.
  • Miejsca do odpoczynku – Przy schronisku wraz z placem zabaw dla dzieci, polana piknikowa po drodze na Lubomir oraz na samej górze, tuż przed obserwatorium.
  • Sklepy / Gastro – W schronisku PTTK Kudłacze jest punkt gastronomiczny z ciepłymi daniami, kawą, herbatą, zimnymi napojami.
  • Parking – dostępny, ok 300-500 metrów od schroniska.