Ojcowski Park Narodowy test jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych południowej części  Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uwielbiany przez turystów, dla których Ojców jest jednym z punktów programu wycieczek regionalnych.

Atrakcją jest nie tylko odcinek łączący Zamek ze Źródełkiem Miłości. Polecamy dosyć łatwą trasę szlakiem niebieskim z Czajowic, przez Wąwóz Ciasne Skałki, Grotę Łokietka, Bramę Krakowską, Hodowlę Pstrągów. Pięknie!

Liczne szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego, różnią się między sobą poziomem trudności. Niebieski nie jest wymagający, z pewnością poradzi sobie ambitna osoba początkująca. Najlepiej jednak trasę ustalić sobie indywidualnie, według kondycji i tego, co chciałoby się zobaczyć. A jest co oglądać: Grota Łokietka, Wąwóz Ciasne Skałki, Brama Krakowska, Zamek Kazimierzowski, Jaskinia Ciemna, Góra Koronna, Źródełko Miłości, skała Jonaszówka. Szlaki po OPN przebiegają mniej więcej tak:

Szlak Niebieski: Spod Bramy Krakowskiej, idziemy za niebieskimi znakami do góry. Mijając wąwóz ciasne skałki, dochodzimy do Groty Łokietka. Wracając na dół, można sobie urozmaicić spacer, wybierając szlak czarny przez Górę Chełmową, który zaprowadzi nas w okolice skały Jonaszówka. Po drodze miniemy hodowlę pstrągów.

Szlak Czarny: Spod Groty Łokietka idziemy w kierunku Chełmowej Góry, przez hodowlę pstrągów, aż pod Jonaszówkę.

Szlak Źółty: przez Dolinę Sąspowską

Szlak Zielony: Dolina Sąspowska – Złota Góra – Jaskinia Ciemna – Góra Okopy – Dolina Prądnika – Brama Krakowska – Jonaszówka – Zamek w Ojcowie