Park Gródek w Jaworznie, czyli popularne Polskie Malediwy to bardzo widokowe miejsce na spacer. W jego dolnej części są drewniane kładki i altany na wodzie. Górną częścią jest ścieżka edukacyjna wraz z licznymi punktami widokowymi na cały park. W kilku miejscach znajdziecie mapy wraz z zaznaczonymi ścieżkami i atrakcjami po drodze. Dla ułatwienia, zamieściliśmy zdjęcie tej mapy.

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie

Na całość zwiedzania powolnym krokiem trzeba liczyć ok. 2h. Oczywiście, jest to zależne od indywidualnych upodobań. Możecie całość obskoczyć w pół godzinki lub spędzić tam cały dzień. Większość trasy spacerowej jest w pełnym słońcu. Weźcie to pod uwagę podczas planowania wyprawy. Park Gródek jest dostępny przez całą dobę, bezpłatnie. Spacer nie jest wymagający, ścieżki są płaskie. W górnej części należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza z dziećmi i nie zbliżać się do stromych zboczy.

Z wózkiem bez problemu objedziecie dolną część parku. Na górną część, prowadzą dosyć strome schody, bez podjazdu.

Park Gródek – Dojazd bez samochodu

Można się tam bardzo łatwo dostać bez samochodu. Najlepiej pojechać pociągiem, które z Krakowa do Jaworzna kursują dosyć często. Trzeba wysiąść na stacji Jaworzno Szczakowa. Z dworca w Szczakowej do Parku Gródek jest około 1,5km spaceru szerokimi chodnikami. Jeśli ustawicie GPS na trasę Jaworzno Szczakowa PKP – Park Gródek, mapa pokaże Wam ponad 3km na dojście do celu. Dlatego najlepiej ustawić nawigację na parking przy ul. Jaworowej. Tam zobaczycie dużą bramę wejścia do Gródka.

Ścieżka poprowadzi Was przez małą łąkę. Po kilkuset metrach dojdziecie do ulicy Płetwonurków, gdzie zobaczycie charakterystyczną rzeźbę i strzałkę w prawo. Zaraz za nimi jest pierwszy punkt widokowy. Dalej asfaltowa alejka zaprowadzi Was nad Kamieniołom Koparki i reszty atrakcji. Dla osób bez samochodu, ta opcja dojścia z dworca do celu jest krótsza i zdecydowanie przyjemniejsza. Współrzędne, jakie trzeba ustawić są tu: 50.23449779220322, 19.30526211522153

Dla zmotoryzowanych dostępne są dwa parkingi. Park Gródek czynny jest przez całą dobę. Wejście jest bezpłatne. Obowiązuje tam zakaz kąpieli.