Zamek Ogrodzieniec jest chyba jednym z najokazalszych ruin zamków na szlaku Orlich Gniazd. Stoi na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ruiny zamku można zwiedzać samemu. Przy kasie biletowej, dostaje się mapę zwiedzania. Trasa zwiedzania nie należy do trudnych i wymagających. Czas zwiedzania, jak zwykle zależy od tempa zwiedzających. Jeżeli lubisz fotografować, tam z całą pewnością uchwycisz mnóstwo ładnych kadrów.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Jest to świetny pomysł na całodniowy wyjazd, również z dziećmi w różnym wieku. Tuż obok zamku są liczne atrakcje dla starszych i młodszych (Park rozrywki, park doświadczeń, dmuchańce, park miniatur). Wszystko skupione jest wzdłuż jednej alejki ze straganami i punktami gastro. Wycieczka zdecydowanie na cały dzień.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Bez samochodu, można pociągiem dostać się do Zawiercia, a stamtąd złapać busa, kursującego przez Ogrodzieniec i Podzamcze. W pobliżu zamku i parku rozrywki są odpłatne parkingi.

Warto także przejść się na Suchy Połeć ze świetną panoramą, czy Gród na Górze Birów (15 minut pieszo od zamku). Jeśli lubisz dłuższe spacery, z Grodu Birów, skieruj się czerwonym szlakiem przez piaszczysty las, w kierunku Skały Rzędowej – wielkiej skały w środku pól uprawnych.