Zamek Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa są jednym z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w okolicach Krakowa. Znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd, który przebiega przez najpopularniejsze miejsca Jury Krakowsko Częstochowskiej.

Dookoła Zamku mamy do dyspozycji liczne ścieżki spacerowe, co jest atrakcją samą w sobie. Wyprawa nie należy do trudnych i wymagających, ale z wózkiem może być ciężko. Na zamek można dojść z kilku stron, w zależności od tego, gdzie zaparkujesz. Od strony Maczugi Herkulesa idziemy ścieżką wzdłuż stawów, a następnie wspinamy się po schodach. Kolejną opcją jest zaparkowanie po stronie Podzamcza. Asfaltowa, leśna dróżka zaprowadzi Was pod sam zamek, a spacer zajmie mniej więcej kwadrans.

Pod samą Maczugę Herkulesa najłatwiejsze dojście jest stąd: 50.243189738434204, 19.77975661550978. Po lewej stronie mamy stawy i ścieżkę prowadzącą pod Zamek, my skręcamy w prawo. Wychodzimy po betonowych schodkach, idziemy polną wydeptaną ścieżką i z stamtąd już widzimy Maczugę. Można oczywiście dotrzeć w to samo miejsce z drugiej strony, ale trzeba się liczyć z dość stromym podejściem. Później wracamy na rozwidlenie przy stawach i kierujemy się w stronę zamku.

Na mapie poniżej zaznaczyliśmy naszą trasę. Jest ona łatwa, nie wymagająca. Pod zamkiem jest sporo schodów, ale są one bezpieczne.

Są dostępne, odpłatne parkingi. Można zaparkować pod Maczugą Herkulesa lub od strony Podzamcza. Dla osób niezmotoryzowanych także jest dobry dojazd. Tuż pod Zamkiem zatrzymuje się bus kursujący na trasie Kraków – Skała – Olkusz.