Zamek Ogrodzieniec – Skała Rzędowa – Spacer po Jurze

Dzisiaj coś dla wielbicieli Jury. Dłuższa pętelka łącząca zróżnicowany spacer z pięcioma jurajskimi atrakcjami. Trasę rozpoczęliśmy w Podzamczu, w pobliżu skały Suchy Połeć i wspięciem się na jej punkt widokowy. Z stamtąd, przy dobrej pogodzie, oprócz panoramy okolicy i Zamku Ogrodzienieckiego, widać Skałę Rzędową.
Ruszyliśmy w kierunku Grodu na Górze Birów, a następnie, za czerwonymi znakami do Skały Rzędowej. Czerwony szlak prowadzi przez piaszczysty las do Karlina. Tam las się kończy i dalsza wędrówka będzie już w pełnym słońcu.
W Karlinie, za miejscowym sklepikiem, odbijamy w asfaltową (nieruchliwą) uliczkę do góry i idziemy w kierunku Skały Rzędowej. Nie trudno ją dostrzec w środku pola. Można się wdrapać na szczyt dosyć wymagającym podejściem.
Kilkaset metrów dalej, zatrzymujemy się na chwilę przy źródle Czarnej Przemszy. Następnym punktem wędrówki jest Kamieniołom Ogrodzieniec. Robimy kilka fotek i idziemy dalej. Za plecami mamy Skałę Rzędową, a przed sobą Zamek Ogrodzieniec. Polnymi drogami wracamy na parking. Tą trasę szczególnie polecamy piechurom, którym nie straszne ponad 15 km. Spacer nie jest wymagający (choć długi). Ścieżki są urozmaicone, większość trasy biegnie szerokimi, polnymi dróżkami..Najtrudniejszymi momentami były wspinaczki na szczyty skał, co nie jest obowiązkowe. My zrobiliśmy dłuższą pętelkę, ale zawsze można pójść czerwonym szlakiem przez las do Skały Rzędowej i wrócić tą samą drogą.
Trasa: Zamek Ogrodzieniec – Suchy Połeć – Gród na Górze Birów – leśny, piaszczysty czerwony szlak – Karlin – Góra Rzędowa – Źródło Czarnej Przemszy – Kamieniołom – powrót na parking polnymi ścieżkami.