zielony szlak na Chełm z Myślenic

Spacer na Górę Chełm to propozycja na niedługą i niezbyt wymagającą, leśną wędrówkę z ładnymi widokami na szczycie i dobrym dojazdem z Krakowa dla osób bez samochodu. Wejście na zielony szlak znajduje się przy ul. Parkowej w Myślenicach. Idąc deptakiem, zobaczymy zieloną strzałkę i wejście do lasu.

Przez pierwsze kilkaset metrów jest dosyć ostro pod górę. Wystają konary drzew, więc się idzie trochę jak po schodach, co ułatwia pokonanie tego krótkiego, bardziej wymagającego odcinka. Nie jest źle, ale lepiej mieć stabilne buty. Po ok. 300m ścieżka się wypłaszcza i do samego końca mamy nieforsowny spacer dobrze oznaczonym szlakiem. Trasa z Zarabia na szczyt zielonym szlakiem wg. mapy to odcinek ok 2,6 km w jedną stronę.

Na szczycie góry Chełm znajduje się drewniana karczma, plac zabaw dla dzieci, wyciąg krzesełkowy, a dalej wieża widokowa i obserwatorium astronomiczne. Dla nas jednak największą atrakcją były widoki. Mimo, że wieża widokowa była akurat nieczynna, przy dobrej pogodzie udało się zrobić mnóstwo pięknych zdjęć.

Chełm zielonym szlakiem z Myślenic
Chełm zielonym szlakiem z Myślenic

Latem na Chełm można także wyjechać kolejką krzesełkową, nota bene jedną z najdłuższych w Polsce (przejazd trwa ok. 20 minut). Zarówno Kolejka jak i wieża widokowa są czynne tylko w sezonie letnim. Dokładne informacje odnośnie aktualnych godzin otwarcia znajdziecie na stronie Sport Arena Myślenice.

W samych Myślenicach też jest gdzie pospacerować. Zarabie, razem ze ścieżką biegowo-rowerową to ok. 5 km bardzo przyjemnej wędrówki deptakiem wzdłuż Raby. Jeżeli przyjedziesz rano i masz do dyspozycji cały dzień, spokojnie zorganizujesz sobie tutaj czas, bo jest co robić.

Dojazd do Myślenic bez samochodu nie stanowi problemu. Kursują liczne busy, a także tzw żółty autobus). Kursuje on z dużą częstotliwością na trasie Kraków-Myślenice. Rozkłady jazdy sprawdzicie na oficjalnej stronie przewoźnika.