Las Zabierzowski ma do zaproponowania dużo zróżnicowanych ścieżek. Możliwości tras i pętelek jest na prawdę wiele, wszystko zależy od dystansu, jaki chcecie pokonać. Od strony Kamieniołomu w Zabierzowie, można pójść niebieskim szlakiem. Aby na niego trafić, wystarczy iść ul. Restauracyjną cały czas do góry. Na końcu, po prawej stronie jest parking restauracji. Znajdziecie tam mapkę wszystkich ścieżek, wraz z dystansem każdego odcinka. Po prawej stronie będą widoczne oznaczenia szlaków, a za nimi wejście do lasu.

Ścieżka jest dosyć szeroka, bez stromych podejść, a na rozwidleniach kolory szlaków są bardzo dobrze oznakowane. Jeśli będziecie szli cały czas za niebieskimi oznaczeniami, to po 1 km dojdziecie do szerokiej szutrowej dróżki. Na lewo będzie widać parking przy radarze Zapałka. Skręcając w prawo, wspomnianą, szutrową dróżką dojdziecie w kierunku Kleszczowa. Tak, jak pisaliśmy, pieszych ścieżek w lesie Zabierzowskim jest bardzo dużo. Co kilkaset metrów są mapki wraz z dystansami każdego odcinka. Dla ułatwienia, wklejamy zdjęcia tych mapek.

Las Zabierzowski
Las Zabierzowski

Najczęściej pytacie, czy daną trasę można przejść z wózkiem. Jeżeli zaparkujecie od strony radaru, to macie prostą, szeroką, szutrową drogę spacerową, idealną na wózki i rowerki. Pozostałe ścieżki to nic innego, jak zróżnicowane leśne dróżki, więc nie wiadomo, czy każdy wózek da radę. Warto wspomnieć, że na niektórych odcinkach może nie być zasięgu. Dla jednych to oczywiste, a dla innych niekoniecznie.

Dla osób niezmotoryzowanych jest dosyć łatwy dojazd MPK lub busem. Najlepiej wysiąść na przystanku Zabierzów Kamieniołom, wtedy do wejścia do lasu macie jakieś 200 metrów. Można również dojść od strony radaru, ale zanim tam dotrzecie, liczcie się z kilkunastominutowym spacerem asfaltową drogą pod górę.