Bardzo przyjemny, długi spacer asfaltową dróżką. Śmiało nadaje się na spacer z wózkiem. My tę dolinę uwielbiamy poza sezonem. Wtedy jest na prawdę pusto, cicho i przyjemnie.

Możliwych jest kilka wariantów trasy:

Od Strony Brzezinki: Brama Będkowska – Brandysówka – Wodospad Szum – Dupa Słonia – Czarcie Wrota

Od strony Będkowic: Czarcie Wrota – Dupa Słonia – Wodospad Szum – Brandysówka

Wybierając opcję od strony Będkowic, warto zobaczyć również Kopiec Bzowskich oraz nacieszyć się panoramą punktu widokowego w Będkowicach  Ta opcja trasy jest bardzo fajna, szczególnie dla piechurów. W Będkowicach uchwyciliśmy mnóstwo fajnych kadrów, a spacer stamtąd w kierunku Doliny przebiega cały czas w cieniu i nie jest długi (ok. 2 km). Wystarczy z Będkowic skręcić w ul. Pod Sokolicą, iść prosto asfaltową uliczką, aby za pół godzinki dotrzeć pod Iglicę i Wodospad Szum.

Dla niezmotoryzowanych jest bardzo łatwy dojazd MPK lub busem (przystanek Brzezinka lub Będkowice przy Ochotniczej Straży Pożarnej).

Dolina Będkowska jest dosyć długa, ciężko określić konkretny punkt docelowy. Przykładowo, z Brzezinki pod Brandysówkę jest ok. 4 km w jedną stronę. Można się skusić na dłuższy spacer z Brzezinki, przez Dolinę do Będkowic i stamtąd łapać MPK do Krakowa.