Tutaj znajdziecie wszystkie dolinki krakowskie z kilkoma praktycznymi wskazówkami dla każdej z nich. W samym Parku Krajobrazowym dolinek jest siedem, ale w okolicach Krakowa mamy ich dużo więcej. Opisałam wszystkie, jakie odwiedziłam do tej pory. Przygotowałam również mapę wszystkich swoich wycieczek wkoło Krakowa.
- Kobylańska
- Mnikowska
- Bolechowicka
- Będkowska
- Racławki
- Kluczwody
- Eliaszówki
- Grzybowska
- Aleksandrowicka
- Podskalańska
- Nielepicka
- Dolina Potoku Rudno
Dolina Kobylańska
Przy wejściu do doliny jest altana piknikowa. Ścieżka nie jest wymagająca, bez żadnych stromych podejść. Po drodze w kilku miejscach przeskakujemy przez strumyk. Z wózkiem ciężko, kilkuletnie nóżki spokojnie dadzą radę. Parking dostępny, widoczny na mapach Google jako parking dolina Kobylańska. Spacer najlepiej zacząć z Kobylan, ale można również dojść od strony Będkowic.
Dolina Mnikowska
Króciutka, przejezdna dla wózków dolinka, mianowaliście ją najpiękniejszą ze wszystkich. Parking dostępny tuż przy wejściu do doliny w Mnikowie. W środku doliny drewniane stoliki i ławki. Warto przejść się do pobliskiego Wąwozu Półrzeczki, który znajduje się po drugiej stronie ulicy.
Dolina Bolechowicka
Krótka, bo zaledwie 1 km zalesiona dolinka z wydeptaną ścieżką. W środku doliny śliczny wodospad. Z wózkiem ciężko (przeskakujemy strumyk), ale kilkuletnie dzieci dadzą sobie radę. W pobliżu doliny są dwa punkty widokowe ze świetną panoramą okolicy.
Dolina Będkowska
Asfaltowa ścieżka przejezdna dla wózków, rowerów i… samochodów, dlatego najlepiej wybrać się poza sezonem. Ja byłam z początkiem kwietnia i w grudniu. Było dosłownie kilkunastu innych turystów i ani jednego przejeżdżającego pojazdu. Na samym początku doliny jest duży, odpłatny parking.
Dolina Racławki
Zalesiony szlak spacerowy, w większości trasy jest prosta, wydeptana, szeroka ścieżka przyrodnicza. Całą trasę wyznaczają numerowane tablice informacyjne. Na samym, końcu jest trudniejszy, kamienisty odcinek. Parking dostępny tuż przy wejściu do doliny, widoczny z głównej drogi, na samej granicy miejscowości Dubie i Żary. W pobliżu doliny nie ta dawno został otwarty Park Dubie – Dolina Pstrąga z licznymi atrakcjami dla dzieciaków (geopark, place zabaw).
Dolina Kluczwody
Zalesiona ścieżka spacerowa, bez jakichś extra walorów widokowych. Mniej znana, także polecana dla osób, które wolą ciszę od otaczających skałek. Malutki parking, tuż przy wejściu do doliny jadąc od strony Białego Kościoła. Przy samym wejściu do doliny trzeba przejść przez mostek w postaci jednej wąskiej deski. O ile dla kilkulatków będzie to dodatkową atrakcją, z wózkiem to nie lada wyzwanie.
Dolina Eliaszówki
Słynie z ruin Diabelskiego mostu i źródła proroka Eliasza – pięknego wodospadu. Jeż też źródełko miłości, ławeczki, zieleń. Dostępny parking. Szlak spacerowy jest bardzo zróżnicowany, warto mieć stabilne buty, a z bobasem najlepiej w chuście lub nosidle.
Dolina Grzybowska
Asfaltowa dolina, z zakazem wjazdu dla samochodów. Miejsca piknikowe co kilkadziesiąt metrów. Fajne miejsce na spacer z wózkiem, czy rowerową przejażdżkę z dziećmi. Przy okazji warto przejść się do Rezerwatu Skała Kmity i Lasu Zabierzowskiego.
Dolina Aleksandrowicka
Czyli 2,5 km spacer po lesie czerwonym szlakiem. Ze względu na duże różnice terenu i wąskie ścieżki, raczej nie nadaje się na spacer z wózkiem. W środku doliny punkt widokowy Skała Krzywy Sąd. Parking, stojaki rowerowe i altany przy wejściu do doliny.
Dolina Podskalańska
Nazywana też Wąwozem Podskalańskim lub Doliną Wedonki. Malutki lasek, z jaskinią i kilkoma skałkami. Tuż za Krakowem. Miejsce idealne na poobiedni spacer w cieniu.
Dolina Nielepicka
Spacer po lesie niebieskim szlakiem z licznymi podejściami i różnicami terenu. Ze skały na Dębowej Górze rozciąga się panorama na całą dolinę.
Dolina Potoku Rudno
Spacer po lesie z szerokimi, przejezdnymi dla wózków ścieżkami. Można zrobić ok 3,5km pętelkę. Dostępne dwa parkingi.