Dolina Mnikowska jest jedną z najkrótszych i najmniej wymagających z podkrakowskich dolinek. Jej długość to troszkę ponad jeden kilometr leśnej, szerokiej ścieżki. Spacer jest urozmaicony drewnianymi mostkami w miejscach, gdzie przepływa potok Sanka. Ścieżka bardzo łagodna, bez różnic terenu. Nadaje się na spacer z wózkiem. W środku doliny jest duża polana z drewnianymi ławkami. Charakterystycznym miejscem jest również ołtarz Matki Boskiej Skalskiej, do którego prowadzą drewniane schody.

Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska

Przez całą dolinkę prowadzi nas jedna, wyznaczona ścieżka, nie sposób się zgubić. Pierwsza część trasy, od strony parkingu, jest bardziej widokowa. Druga część prowadzi leśną zacienioną ścieżką. Jeśli dojdziecie do końca leśnej ścieżki, wyjdziecie na drogę asfaltową w Mnikowie. Możecie albo wrócić tą samą trasą, którą szliście, albo pójść drogą asfaltową, przez Mników na parking. Trasa przez dolinę jest jednak przyjemniejsza.

Dolina Mnikowska – dojazd

Parking jest bezpłatny, tuż przy przystanku końcowym w Mnikowie. Ważna informacja jest taka, że parking jest jednocześnie pętlą autobusową komunikacji miejskiej. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie zablokować wjazdu i wyjazdu z przystanku autobusowego.

Dojazd bez samochodu jest możliwy MPK z Krakowa lub busem. Komunikacją miejską dojedziecie na samą pętlę w Mnikowie (przystanek Mników Skały). Busy zatrzymują się wcześniej, w pobliżu szkoły w Mnikowie (przystanek Mników Remiza), więc wysiadając tam, trzeba kawałek podejść.

W pobliżu nie ma food trucków, czy budek z napojami. Trzeba wziąć to pod uwagę i mieć ze sobą picie i prowiant.

Dolina Mnikowska nie jest długa. Ma trochę ponad jeden kilometr. Spacer jest krótki. Jeśli mielibyście ochotę na dalsze wędrówki, możecie się przejść do pobliskiego Wąwozu Półrzeczki. Wystarczy z parkingu pójść asfaltową ulicą w lewo i kierować się za niebieskimi znakami. Po kilkuset metrach zobaczycie wąską uliczkę w prawo, gdzie należy skręcić. Przejdziecie przez zabudowania, dalej asfalt się kończy a zaczyna się wejście do lasu. Wąwóz Półrzeczki opisaliśmy szerzej w osobnym wpisie, który znajdziecie pod tym linkiem.

Dolinki Krakowskie

Informacje podsumowujące wszystkie dolinki krakowskie znajdziecie tutaj. Przygotowałam również mapę wszystkich moich wycieczek wkoło Krakowa.