Dolina Bolechowicka to propozycja na krótki spacer, ale bardzo bogaty w walory widokowe, którymi można nacieszyć oczy. Dolina Bolechowicka jest jedną z krótszych, ale i najpiękniejszych z podkrakowskich dolinek.

Idziemy wydeptaną ścieżką, która prowadzi nas wzdłuż potoku Bolechówka. Zieleń, skały, rzeczka, wodospad. To wszystko na odcinku 1,5 km w jedną stronę. Z powrotem trzeba wrócić tą samą drogą.

Dolina Bolechowicka

Bezpłatny parking znajduje się naprzeciwko poczty w Bolechowicach, przy głównej, asfaltowej drodze, zaraz za przystankiem MPK. Wejście do doliny jest możliwe z dwóch równoległych względem siebie ulic: Turystycznej i ul Leśnej. Bardziej polecam ul Leśną z racji walorów fotograficznych.

Tuż w pobliżu, znajdują się dwa punkty widokowe. Pierwszy z nich, to popularny Krzyż Milenijny w Karniowicach. Drugi, to Jurajski Raj – Brama Bolechowicka. Z centrum Bolechowic, w kierunku doliny dojdziemy ul. Leśną lub ul. Turystyczną. Aby się dostać na punkt widokowy, wybieramy ul. Leśną. Dochodzimy do rozwidlenia ścieżek z widoczną, charakterystyczną stodołą.

Do doliny prowadzi dalej ul. Leśna, a my skręcamy w prawo w ul. Górską. Idziemy chwilkę asfaltem do góry i tuż przy słupku z tablicą informacyjną, skręcamy w prawo na ścieżkę z ubitą ziemią. Łatwo ją przeoczyć, dlatego szukajcie wzrokiem słupa z tablicą. Idziemy kilkaset metrów do samej góry. Nie jest bardzo stromo, ale trzeba uważać na wystające kamienie. W pewnym momencie dochodzimy do rozwidlenia ścieżek. Jedna prowadzi do lasu, druga dalej do góry w kierunku polany. Idziemy na polanę. Na miejscu czekają na nas altany piknikowe.

Punkt widokowy pod Krzyżem Milenijnym w Karniowicach jest z drugiej strony doliny. Z stamtąd również jest fajna panorama okolicy.

Z Krakowa mamy łatwy dojazd MPK. Trzeba wysiąść w centrum Bolechowic. Przystanek autobusowy znajduje się kilkaset metrów przed wejściem do doliny.