Krótki spacer, ale bardzo bogaty w walory widokowe, którymi można nacieszyć oczy. Dolinka Bolechowicka jest jedną z krótszych, a zarazem najpiękniejszą z podkrakowskich dolinek.

Idziemy wydeptaną ścieżką, która prowadzi nas wzdłuż potoku Bolechówka. Zieleń, skały, rzeczka, wodospad. To wszystko na odcinku 1,5 km w jedną stronę. Z powrotem trzeba wrócić tą samą drogą.

Tuż w pobliżu, znajdują się dwa punkty widokowe. Pierwszy z nich, to popularny Krzyż Milenijny w Karniowicach. Drugi, to zaznaczony na mapach Googla Jurajski Raj – Brama Bolechowicka.

Jak tam dotrzeć? Z centrum Bolechowic, w kierunku doliny dojdziemy ul. Leśną lub ul. Turystyczną. Aby się dostać na punkt widokowy, wybieramy ul. Leśną. Dochodzimy do rozwidlenia ścieżek z widoczną, charakterystyczną stodołą. Do doliny prowadzi dalej ul. Leśna, a my skręcamy w prawo w ul. Górską. Idziemy chwilkę asfaltem do góry i tuż przy słupku z tablicą informacyjną, skręcamy w prawo na ścieżkę z ubitą ziemią. Łatwo ją przeoczyć, dlatego szukajcie wzrokiem słupa z tablicą. Idziemy kilkaset metrów do samej góry. Nie jest bardzo stromo, ale trzeba uważać na wystające kamienie. W pewnym momencie dochodzimy do rozwidlenia ścieżek. Jedna prowadzi do lasu, druga dalej do góry w kierunku polany. Idziemy na polanę. Na miejscu czekają na nas altany piknikowe.

Punkt widokowy pod Krzyżem Milenijnym w Karniowicach jest z drugiej strony doliny. Z stamtąd również jest fajna panorama okolicy.

Bezpłatny parking znajduje się naprzeciwko poczty w Bolechowicach, przy głównej, asfaltowej drodze, zaraz za przystankiem MPK. Wejście do doliny jest możliwe z dwóch równoległych względem siebie ulic: Turystycznej i ul Leśnej. Bardziej polecam ul Leśną z racji walorów fotograficznych.

  • Dystans – ok. 1,5 km w jedną stronę
  • Stopień trudności – łatwy – idziemy wydeptaną ścieżką, bez stromych podejść. W kilku miejscach przeskakujemy potok Bolehówka, głębokości kostki, szerokości dużego kroku (brak kładek!).
  • Trasa nie jest pętelką, z powrotem należy wrócić tą samą drogą
  • Miejsca do odpoczynku – Przy wejściu do doliny jest altana piknikowa.
  • Parking – dostępny w Bolechowicach, ok 1 km od wejścia do doliny
  • Dojazd bez samochodu – MPK z Krakowa lub busem. Wysiadamy w Bolechowicach koło Kościoła.
  • Z Krakowa można się swobodnie dostać busem. M-Bus jeździ na trasie Kraków-Zabierzów-Bolechowice-Kobylany-Karniowice-Brzezinka-Krzeszowice Szczegółowy rozkład jazdy – nie tylko z punktu początkowego, ale także z przystanków pośrednich, znajdziecie na ich stronie internetowej, która jest aktualizowana na bieżąco informacjami o zmianie rozkładu np. w weekend majowy. Link: http://www.matysikserwis.pl
  • Więcej informacji podsumowujących podkrakowskie dolinki (dojazd, parkowanie, przydatne info) znajdziecie tutaj