Okolice Krakowa na wycieczkę bez samochodu

Często powtarza się pytanie, gdzie można pojechać na wycieczkę w okolice Krakowa bez samochodu, czy taki wyjazd jest w ogóle możliwy do zaplanowania. Ja osobiście podróżuję bez prawa jazdy, zatem na większość opisywanych na tym blogu wycieczek, można dostać się komunikacją miejską, pociągiem lub korzystając z usług prywatnych przewoźników. Zdarza się, że od miejsca, gdzie wysiadam, do punktu docelowego trzeba kawałek dojść.

Podsumowałam najpopularniejsze okolice Krakowa, do których można się dostać transportem publicznym. W zakładce wycieczka bez samochodu, znajdziecie wszystkie wpisy z tej kategorii.

Dolinki Krakowskie

Dolina Mnikowska i Wąwóz Półrzeczki

MPK: linia 209 (przystanek Mników Skały), lub 269 (przystanek Mników Sklep). Linia 209 kończy trasę na pętli w Mnikowie, tuż przy wejściu do Doliny. Jeśli pojedziecie autobusem 269, musicie wysiąść koło sklepu w Mnikowie i dojść 3 km do samej Doliny.

Dolina Aleksandrowicka

MPK, zatrzymujące się na przystanku Aleksandrowice Centrum. Z przystanku autobusowego do samej doliny jest ok 1,5km spaceru.

Dolina Kobylańska

MPK do Kobylan lub busem kursującym przez Kobylany (np. M-Bus). Wysiadamy na przystanku Kobylany Remiza, a do samej doliny mamy 10 minut pieszo.

Dolina Bolechowicka

MPK do Bolechowic lub busem. W Bolechowicach jest dużo przystanków, więc wysiadamy w okolicy kościoła parafialnego w Bolechowicach, stamtąd do doliny tuptamy kilkaset metrów.

Dolina Będkowska

MPK do Brzezinki lub Będkowic. Wysiadamy na przystanku Brzezinka skrzyżowanie. Pod Bramę Będkowską mamy 3,5km spaceru. Druga opcja – MPK z Ronda Ofiar Katynia do Będkowic. Wysiadamy przy Ochotniczej Straży Pożarnej i stamtąd do doliny mamy pół godziny spaceru. Jeśli wybierzesz drugą opcję, możesz przy okazji zobaczyć Kopiec Bzowskich w Będkowicach.

Dolina Racławki Park Dubie

MPK lub bus. Wysiadamy na przystanku Pisary Dąbrówki i do doliny mamy 15 minut spaceru. Uwaga! Mnie GPS przeprowadził przez kopalnię dolomitu „Dubie”. W rzeczywistości, wejście do doliny jest na samej granicy miejscowości Dubie i Żary, tuż przy głównej drodze. Miejsce bardzo charakterystyczne, widoczne z ulicy. Widać duży parking i tablice informacyjne. Aktualne rozkłady jazdy M-Busa są dostępne na oficjalnej stronie przewoźnika.

Dolina Grzybowska i Skała Kmity

MPK, wysiadamy na przystanku „Skała Kmity” lub „Szczyglice”.

Dolina Kluczwody

MPK lub bus, kursujący przez Biały Kościół. Wysiadamy na przystanku “Biały Kościół Kluczwody” i do doliny mamy kilka minut pieszo.

Dolina Eliaszówki

Bus kursujący na trasie Krzeszowice – Czerna.

Dolina Podskalańska

Nazywana też Wąwozem Podskalańskim lub Doliną Wedonki. MPK do miejscowości Tomaszowice.

Dolina Nielepicka

MPK z Ronda Ofiar Katynia, wysiadamy na pętli w Nielepicach.

Dolina Potoku Rudno

Linia Super Bus, kursująca do Zalasu. Wysiadamy w miejscowości Zalas.

Zamki

Zamek w Korzkwi

MPK, zatrzymujące się ok 800m przed zamkiem (przystanek Korzkiew Zamek).

Zamek i zapora w Dobczycach

Liczne busy kursujące z Krakowa do Dobczyc. Rozkłady jazdy są dostępne np. na oficjalnej stronie MDA w Krakowie.

Zamek w Chęcinach

Bus lub PKP do Kielc. Z Kielc do Chęcin kursuje komunikacja miejska i prywatni przewoźnicy. Z centrum Chęcin pod zamek mamy kilka minut pieszo.

Zamek w Będzinie

Najprościej pociągiem z przesiadką w Katowicach. PKP z Krakowa do Katowic kursuje bardzo często, tamtejsze Koleje Śląskie mają połączenie z Katowic do Będzina. Z dworca PKP w Będzinie na zamek jest kilka minut spaceru.

Zamek Tenczyn

Bus, zatrzymujący się w pobliżu zamku, kursuje tylko w dni powszednie (Magoma Bus). Zamek Tenczyn czasami otwiera wrota również w tygodniu. Zatem wybierając się bez samochodu, trzeba wybrać odpowiedni moment na wycieczkę.

Zamek w Rabsztynie

Bus do Olkusza, stamtąd 4-km spaceru.

Zamek w Czchowie

Busy kursujące z Krakowa przez Czchów, połączenia sprawdzicie na stronie MDA.

Zamek w Olsztynie

Pociąg do Częstochowy, z Częstochowy do Olsztyna kursuje tamtejsza komunikacja miejska.

Park Gródek w Jaworznie

PKP do Jaworzna Szczakowej. Z dworca w Jaworznie do Parku Gródek jest 1,5-km spaceru.

Inne wycieczki:

Las Młodziejowski

Kursuje MPK, wysiadamy na pętli w Boleniu, a z stamtąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od wejścia do lasu. Kierujemy się w stronę ulicy Lipowej.

Przylasek Rusiecki

Kursuje MPK na trasie Pleszów – Przylasek Rusiecki

Lasek Łęgowski

MPK, przystanek “Lasek Łęgowski”. Polecamy wyprawę rowerową, ponieważ wjazd do lasku jest tuż przy ścieżce rowerowej na odcinku Plaza – Most Wandy.

Puszcza Dulowska

Mpk, przystanek Młynka pętla. Do samej puszczy z pętli mamy kilka minut pieszo. Nad Czarny staw jest 5km w jedną stronę.

Las Zabierzowski

MPK, wysiadamy na przystanku Zabierzów Kamieniołom. Do wejścia w las na niebieski szlak mamy ok. 200 metrów. Można także wysiąść przystanek wcześniej i dojść pod radar asfaltową uliczką wśród zabudowań. Pod radarem znajdują się parking, mapy i wejście do lasu.

Stok pod Baranem w Wieliczce

MPK lub busy kursujące do Wieliczki. Z centrum do parku Stok pod Baranem trzeba dojść kilkanaście minut pieszo.

Polana na Sikorniku

MPK na Salwator i z stamtąd aleją Waszyngtona dojdziecie na Polanę.

Zarabie Myślenice

Liczne busy, kursujące do Myślenic