Okolice Krakowa na wycieczkę bez samochodu

W internetach często powtarza się pytanie gdzie można pojechać na wycieczkę w okolice Krakowa bez samochodu. Sama podróżuję bez prawa jazdy, zatem prawie na każdą, opisywaną tutaj wycieczkę, można dostać się transportem publicznym. W każdym z wpisów, staram się jak najdokładniej naświetlić możliwości dojazdu do każdej miejscówki. Zdarza się, że od przystanku, na którym wysiadamy, do celu trzeba jeszcze kawałek dojść. Określenie „kawałek” jest pojęciem względnym.

Dzisiaj takie małe podsumowanie najpopularniejszych okolic Krakowa, do których można się dostać transportem publicznym. W zakładce wycieczka bez samochodu, znajdziecie wszystkie wpisy z tej kategorii.

Dolina Mnikowska

MPK z Salwatora lub bus „Super Bus” kursujący przez Aleje. Wysiadamy w Mnikowie i do celu mamy zaledwie kilka kroków.

Dolina Aleksandrowicka

MPK z Bronowic lub z Salwatora. Kursuje też „Super Bus”. Wysiadamy w Aleksandrowicach. Aktualne rozkłady jazdy Super-Busą dostępne na oficjalnej stronie przewoźnika.

Dolina Kobylańska

MPK z Bronowic przez Rondo Ofiar Katynia lub busem linii M-Bus kursującym do Krzeszowic. Wysiadamy zaraz przy restauracji „Sen o Dolinie”, a do samej doliny mamy kilka minut pieszo.

Dolina Bolechowicka

MPK z Bronowic przez Rondo Ofiar Katynia lub busem linii M-Bus kursującym do Krzeszowic. Wysiadamy w Bolechowicach w okolicy kościoła parafialnego, stamtąd do doliny tuptamy kilkaset metrów.

Dolina Będkowska

MPK z Bronowic przez Rondo Ofiar Katynia lub busem linii M-Bus kursującym do Krzeszowic. Wysiadamy w Brzezince koło sklepu. Druga opcja – MPK z Ronda Ofiar Katynia do Będkowic. Wysiadamy przy Ochotniczej Straży Pożarnej i stamtąd do doliny mamy pół godziny spaceru.

Dolina Racławki Park Dubie

MPK z Bronowic lub M-Bus. Wysiadamy w miejscowości Dubie i do doliny mamy kilkaset metrów. Uwaga! Mnie GPS przeprowadził przez kopalnię dolomitu „Dubie”. W rzeczywistości, wejście do doliny jest na samej granicy miejscowości Dubie i Żary, tuż przy głównej drodze. Miejsce bardzo charakterystyczne, widoczne z ulicy. Widać duży parking i tablice informacyjne. Aktualne rozkłady jazdy M-Busa są dostępne na oficjalnej stronie przewoźnika.

Dolina Grzybowska

MPK z Ronda Ofiar Katynia lub Bronowic. Wysiadamy na przystankach „Skała Kmity” lub „Szczyglice”.

Zamek w Korzkwi

MPK, zatrzymująe się ok 800m przed zamkiem lub liczne busy, kursujące z Ronda Ofiar Katynia w kierunku Olkusza. Wysiadamy w miejscowości Wielka Wieś i do celu mamy ok 4 km.

Zamek i zapora w Dobczycach

Liczne busy kursujące z Krakowa, rozkłady jazdy są dostępne np. na oficjalnej stronie MDA w Krakowie.

Puszcza Niepołomicka

MPK spod Kombinatu lub od strony ul. Wielickiej albo busy kursujące do Niepołomic i Chobotu.

Zamek w Chęcinach

Wycieczka na cały dzień z przesiadkami. Trzeba dostać się busem do Kielc a następnie z Kielc łapać busa do Chęcin. Z centrum Chęcin pod zamek mamy kilka minut pieszo.

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Łapiemy połączenie z Krakowa do Katowic a następnie sprawdzamy rozkłady jazdy tamtejszej komunikacji miejskiej. Jeśli wybieracie się do Górnśląskiego Parku Etnograficznego, najlepiej złapać tramwaj, zatrzymujący się pod Stadionem Śląskim.

Zamek w Będzinie

Najprościej pociągiem z przesiadką w Katowicach. PKP z Krakowa do Katowic kursuje bardzo często, tamtejsze Koleje Śląskie mają połączenie z Katowic do Będzina.

Zamek Tenczyn

Zamek jest czynny tylko w weekendy, natomiast bus, zatrzymujący się w pobliżu zamku, kursuje tylko w dni powszednie. Z Krakowa do Krzeszowic dostaniemy się bez problemu, natomiast z Krzeszowic najlepiej złapać połączenie do Tenczynka i dojść do celu jakieś 2-3 km. Alternatywą jest dojazd busem do Zalasu i przejście pod zamek ok. 40 min przez las. Opcja ma ten plus, że busy do Zalasu jeżdżą także w weekendy.

Las Młodziejowski

Kursuje MPK, wysiadamy na pętli w Boleniu, a z stamtąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od wejścia do lasu. Kierujemy się w stronę ulicy Lipowej.

Przylasek Rusiecki

Kursuje MPK na trasie Pleszów – Przylasek Rusiecki

Lasek Łęgowski

MPK, przystanek “Lasek Łęgowski”. Polecamy wyprawę rowerową, ponieważ wjazd do lasku jest tuż przy ścieżce rowerowej na odcinku Plaza – Most Wandy.

Dolina Podskalańska

Nazywana też Wąwozem Podskalańskim lub Doliną Wedonki. MPK do miejscowości Tomaszowice.

Puszcza Dulowska

Mpk, przystanek Młynka pętla. Do samej puszczy z pętli mamy kilka minut pieszo. Nad Czarny staw jest 5km w jedną stronę.

Las Zabierzowski

MPK z Ronda Ofiar Katynia, wysiadamy na przystanku Zabierzów Kamieniołom. Do wejścia w las na niebieski szlak mamy ok. 200 metrów. Można także wysiąść przystanek wcześniej i dojść pod radar asfaltową uliczką wśród zabudowań. Pod radarem znajdują się parking, mapy i wejście do lasu.

Dolina Nielepicka

MPK z Ronda Ofiar Katynia, wysiadamy na pętli w Nielepicach.

Las Borkowski

MPK, wysiadamy na pętli w Borku Fałęckim

Zamek Pieskowa Skała

Kursuje bus, który ma przystanek tuż pod zamkiem. Rozkłady jazdy są dostępne na stronie internetowej MBM Bus.

Stok pod Baranem w Wieliczce

MPK lub busy kursujące do Wieliczki. Z centrum do parku Stok pod Baranem trzeba dojść kilkanaście minut pieszo.

Dolina Potoku Rudno

Linia Super Bus, kursująca do Zalasu. Wysiadamy w miejscowości Zalas.

Skała Kmity

MPK, wysiadamy na przystanku Skała Kmity

Polana na Sikorniku

MPK na Salwator i z stamtąd aleją Waszyngtona dojdziecie na Polanę.

Zarabie Myślenice

Liczne busy, kursujące do Myslenic