Szczawnica – atrakcje dla piechurów

Szczawnica jest lubianą miejscowością uzdrowiskową. Cieszy się popularnością kuracjuszy i turystów indywidualnych przez cały rok. Jest także znakomitą bazą wypadową dla osób, które nie chodzą po górach, a lubią aktywnie spędzać czas i chciałyby zwiedzić atrakcje turystyczne w okolicy. A takich jest całe mnóstwo: deptaki, ścieżki rowerowe, zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim, czy spływy Dunajcem.

Promenada nad Grajcarkiem

Prowadzi od od dolnej stacji wyciągu na Palenicę, aż do mostu Flisaków. Deptak i ścieżka rowerowa wzdłuż Grajcarka mają ok. 2 km. Po drodze mijamy liczne mostki, miejsca odpoczynku, siłownię na wolnym powietrzu, budki z lodami.

Kolej linowa na Palenicę

Z Palenicy mamy piękne widoki na Szczawnicę i okolice. Są również atrakcje dla dzieci: plac zabaw, zjeżdżalnia grawitacyjna, i rzucające się w oczy ogromnych rozmiarów grzyby i owady.

Park Górny i Dolny

Spacerując parkiem górnym, zobaczycie m.in plac Dietla z pijalnią wód i inhalatorium. W parku dolnym są dwie fontanny i mały wodospad, które wraz z dużą ilością cienia tworzą przyjemny klimat.

Wodospad Zaskalnik

Nad wodospad Zaskalnik dojdziecie asfaltowymi ścieżkami.  Na miejscu jest przyjemna altana piknikowa a także plac zabaw.

Kaskady na Grajcarku

Na samym końcu Szczawnicy, w stronę Jaworek. Niby nie ma tam nic ciekawego, ale miejsce urocze, warto się przejść zobaczyć w ramach spaceru.

Kaskady na Grajcarku
Kaskady na Grajcarku

Punkt Widokowy na ul. Połoniny

Mijając sanatoria Dzwonkówka i Nauczyciela, idąc asfaltową ulicą Połoniny do góry, dochodzimy do przyjemnego punktu widokowego z polaną i ławeczkami. Jest to kolejna alternatywa dla osób, które lubią ładne widoki na góry, a nie chcą, lub nie mogą wyruszyć na górskie szlaki.

Droga Pienińska do Czerwonego Klasztoru

Dla spacerowiczów i rowerzystów jest to jedna z głównych atrakcji Szczawnicy. 9-kilometrowa ścieżka pieszo rowerowa prowadzi wzdłuż Dunajca, pod muzeum Czerwony Klasztor w miejscowości o tej samej nazwie. Na miejscu mamy do dyspozycji obszerną polanę z widokiem na Trzy Korony, punkty gastronomiczne.

Szczawnica – okolice:

Zamek Dunajec w Niedzicy

Bez wątpienia jest jednym z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w okolicy. Z tarasów widokowych mamy piękną panoramę na Jezioro Czorsztyńskie i pasma górskie. Bilety są sprzedawane na określone godziny wejścia, warto zatem przed przyjazdem, zakupić online. Można to zrobić na oficjalnej stronie zamku.

Zamek w Czorsztynie

Ruiny Zamku w Czorsztynie są udostępnione dla turystów przez cały rok. Na Zamek w Czorsztynie nie obowiązują wcześniejsze rezerwacje biletów. Na zamku zobaczymy kilka ciekawych wystaw, a z okien – piękne widoki na Jezioro Czorsztyńskie i góry.

Wąwóz Homole

Licznie odwiedzany przez spacerowiczów wąwóz. Krótki, ale trochę bardziej wymagający spacer, aniżeli płaskie wydeptane ścieżki w pobliskim Rezerwacie Biała Woda. Dla osób, które chodzą po górach, będzie to dodatkowa atrakcja. Dla zwykłych spacerowiczów, może być wyzwaniem. Są różnice terenu, schodki, podejścia po kamieniach, zatem warto mieć odpowiednie obuwie.

Rezerwat Biała Woda

Ścieżka wzdłuż rezerwatu ma około 2 kilometrów. Z powrotem, trzeba wrócić tą samą trasą. Jest płasko, bez różnic terenu, czy stromych podejść. Po drodze kilka razy mijamy drewniane mostki.