W miniony weekend, w Krakowie zostały otwarte trzy nowe stacje PKP: Kraków Piastów, Kościelniki i Przylasek. Z tej okazji podsumowałam okolice Krakowa na wycieczkę, gdzie można dojechać pociągiem. Wszystkie spośród tych, które pojawiły się do tej pory na tym blogu.
Przylasek Rusiecki
Od tego weekendu można tam dojechać nową linią SKA, która kursuje na trasie Kraków Główny – Nowa Huta – Podłęże. Zatrzymuje się na kilku stacjach w Nowej Hucie (m.in Piastów, Lubocza, Kościelniki). Krakowskie kąpielisko poza sezonem świetnie nadaje się na krótki spacer. Nie tak dawno powstała fajna ścieżka naokoło jednego ze zbiorników.
Wieliczka
Dla spacerowiczów ma do zaproponowania m.in park Mickiewicza i Stok pod Baranem, który opisywałam jakiś czas temu na blogu.
Las Zabierzowski
Z Krakowa Głównego do Zabierzowa pociągi kursują kilka razy na godzinę.
Puszcza Dulowska
Teren spacerowy w Puszczy Dulowskiej jest bardzo duży, pociągiem najlepiej wysiąść w miejscowości Dulowa.
Geosfera w Jaworznie, Park Gródek i Dolina Żabnika
Jaworzno ma do zaproponowania kilka fajnych miejsc spacerowych: Park Gródek, Geosferę i Dolinę Żabnika. Wysiadamy w Jaworznie Szczakowej i do celu mamy pół godziny spaceru, lub dojazd tamtejszą komunikacją miejską. Połączenie z Krakowa jest dosyć często (IC, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, Regio).
Dolina Trzech Stawów w Katowicach
Z Dworca Głównego w Katowicach do Doliny trzech stawów jest 3,5 km spaceru.
Pogoria III w Dąbrowie Górniczej
Wycieczka z przesiadką w Katowicach. Z dworca PKP w Dąbrowie Górniczej, nad plażę Pogoria III jest 2,5 km pieszo. Warto wspomnieć, że pętelka spacerowa wokół jeziora ma około 5 km. W pobliżu jest również drugie jezioro, więc spacer można sobie znacznie wydłużyć.
Zamek w Będzinie
Z Krakowa najlepiej z przesiadką w Katowicach. Wysiadamy na stacji Będzin Miasto i na zamek mamy 1,5 km spaceru.
Zamek w Rytrze
Pociągiem relacji Kraków-Krynica. Podróż trwa ok. 3 godziny w jedną stronę, a zwiedzanie zamku kilkanaście minut. Warto zatem zaplanować sobie tam całodzienną wycieczkę i odwiedzić m.in platformę widokową Ślimak, zamek w Muszynie, Ogrody zmysłów, czy Krynicę.
Zamek w Muszynie i Ogrody zmysłów
Z Krakowa do Muszyny można dojechać pociągiem bez przesiadki. Przejazd w jedną stronę trwa około 3 godzin, warto zatem zaplanować sobie tam całodzienną wycieczkę.
Zamek w Olsztynie
Z Krakowa do Częstochowy dojedziecie pociągiem. Z Częstochowy, właściwie pod sam zamek, kursuje tamtejsza komunikacja miejska.
Zamek w Siewierzu
Z Krakowa do Katowic pociągiem, z Katowic do Siewierza kursuje tamtejsza komunikacja miejska.
Żabie Doły w Chorzowie
Z Krakowa do Katowic pociągiem, z Katowic do Bytomia kursuje zastępcza komunikacja autobusowa.
Park Śląski i Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Z Krakowa do Katowic pociągiem, stamtąd tramwajem bezpośrednio pod Park Śląski. W Parku Śląskim, wśród wielu atrakcji, wartym uwagi jest skansen budownictwa ludowego. Skanseny to jest coś, co ja lubię zwiedzać. Na wkolokrakowa.pl jest specjalna zakładka, gdzie znajdziecie relacje z moich skansenowych wycieczek.