Dzisiaj opiszemy najpopularniejsze zamki w okolicy Krakowa. W bliższych i dalszych okolicach mamy całkiem sporo pięknych zamków, wartych zobaczenia. W zakładce Zamki są opisane wszystkie, które do tej pory odwiedziliśmy. Nie tylko na szlaku Orlich Gniazd, czy na całej Jurze Krakowsko Częstochowskiej, ale w całym naszym promieniu jednodniowych wycieczek.

Zamek Ogrodzieniec

Fajna trasa zwiedzania po zamkowych ruinach. Okolice zamku są tak bogate krajoznawczo, że można tam zorganizować całodniową wycieczkę połączoną ze spacerem po Jurze. Można się przejść np. na Suchy Połeć, czy do Skały Rzędowej. Zamek Ogrodzieniec jest czynny codziennie, oprócz Wigilii.

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach jest udostępniony dla turystów przez cały rok. Tuż obok fajny park z placem zabaw, ładne widoki na świętokrzyskie. Wycieczkę warto połączyć ze zwiedzaniem jednego z większych skansenów w Polsce – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz Kadzielnią w Kielcach.

Zamek Tenczyn

Ruiny zamku Tenczyn można zwiedzać samemu, lub z przewodnikiem, który oprowadza turystów o każdej pełnej godzinie. Wrota zamku otwarte są dla turystów w sezonie, zazwyczaj w  w weekendy i święta. Warto śledzić profil na FB, tam na bieżąco są podawane aktualne informacje o godzinach otwarcia i organizowanych wydarzeniach.

Zamek w Rabsztynie

W 2021r został udostępniony dla turystów po kilkuletnim remoncie. Wycieczkę na zamek można połączyć z wyprawą do Rezerwatu Pazurek lub na pustynię Błędowską.

Zamek w Ojcowie

Wizyta na Zamku w Ojcowie dla większości turystów jest integralną częścią wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym.

Zamek Pieskowa Skała

Jeden z ważniejszych zamków na szlaku orlich gniazd i południowej części jury krakowsko częstochowskiej.

Zamek w Dobczycach

Mamy stamtąd świetną panoramę jeziora dobczyckiego i zapory.

Warto też wspomnieć o zamkach, które odwiedziliśmy kilka lat temu. Zamek Lipowiec jest nieczynny aż do odwołania. Od 2020 roku trwają tam prace remontowe. Mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Korzkiew i Zamek w Wiśniczu, jednak było to już tak dawno temu, że nie wiemy, jak obecnie wygląda sprawa zwiedzania.